1.5KE300A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 300V Unidirect
product image
1.5KE300A Picture
SeekIC No. : 00227720 Detail
1.5KE300A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 300V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE300A
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 529 V
Operating Voltage : 256 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 285 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 19 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 500 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Polarity : Unidirectional
Termination Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Package / Case : DO-201
Clamping Voltage : 529 V
Operating Voltage : 256 V
Breakdown Voltage : 285 V
Peak Surge Current : 19 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 500 pF
Specifications
Part Number 1.5KE300A
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 256
Breakdown Voltage VBR Min 285
Breakdown Voltage VBR Max 315
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 414
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE300A
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)256V
Voltage - Breakdown285V