1.5KE33CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 33V Bidirect
product image
1.5KE33CA Picture
SeekIC No. : 00226459 Detail
1.5KE33CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 33V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE33CA
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 59 V
Operating Voltage : 28.2 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 31.4 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 169 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 2700 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Clamping Voltage : 59 V
Operating Voltage : 28.2 V
Breakdown Voltage : 31.4 V
Package / Case : DO-201
Peak Surge Current : 169 A
Capacitance : 2700 pF
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Specifications
Part Number 1.5KE33CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 28.2
Breakdown Voltage VBR Min 31.4
Breakdown Voltage VBR Max 34.7
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 45.7
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE33CA
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28.2V
Voltage - Breakdown31.4V