160-100MS
RF Inductors .01uH 20% .05ohm Chip SMT Inductor
product image
160-100MS Picture
SeekIC No. : 001232344 Detail
160-100MS: RF Inductors .01uH 20% .05ohm Chip SMT Inductor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160-100MS
Mfg:
API Delevan
Quick Details
Inductance : 10 nH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1590 mAmps Maximum DC Resistance : 0.05 Ohms
Self Resonant Frequency : 900 MHz Q Minimum : 48
Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 10 nH
Maximum DC Resistance : 0.05 Ohms
Q Minimum : 48
Self Resonant Frequency : 900 MHz
Maximum DC Current : 1590 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog Information160-100MS
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10nH
Tolerance±20%
Package / Case0.150" L x 0.120" W x 0.080" H (3.81mm x 3.05mm x 2.03mm)
PackagingBulk
TypePhenolic Core
Current 1.59A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq48 @ 150MHz
Self Resonant Freq900MHz
DC Resistance (DCR)50.00 mOhm Max