167102J630A
Film Capacitors .001uF 630V 5%
product image
167102J630A Picture
SeekIC No. : 001054671 Detail
167102J630A: Film Capacitors .001uF 630V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
167102J630A
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 1000 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 630 Volts Series : 167
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 7.5 mm Dimensions : 7 mm W x 10.5 mm L x 7 mm H
Description
Termination Style : Radial
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dielectric : Polyester
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 630 Volts
Lead Spacing : 7.5 mm
Capacitance : 1000 pF
Series : 167
Dimensions : 7 mm W x 10.5 mm L x 7 mm H