168473K100C-F
Film Capacitors 0.047uF 100V 10%
product image
168473K100C-F Picture
SeekIC No. : 00988025 Detail
168473K100C-F: Film Capacitors 0.047uF 100V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
168473K100C-F
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.047 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 100 Volts Series : 168
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 5 mm Dimensions : 2.5 mm W x 7.2 mm L x 6.5 mm H
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dielectric : Polyester
Lead Spacing : 5 mm
Voltage Rating : 100 Volts
Product Type : General Purpose
Capacitance : 0.047 uF
Dimensions : 2.5 mm W x 7.2 mm L x 6.5 mm H
Series : 168
Parameters:
Technical/Catalog Information168473K100C-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.047F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C