16TZV10M4X6.1
CAP ALUM 10UF 16V 20% SMD
product image
16TZV10M4X6.1 Picture
SeekIC No. : 002906433 Detail
16TZV10M4X6.1: CAP ALUM 10UF 16V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
16TZV10M4X6.1
Quick Details
Series: TZV Manufacturer: Rubycon
Capacitance: 10µF Voltage Rating: 16V
Dimensions : 9.8 mm L x 4 mm W x 3 mm H Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 41mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: 1.35 Ohm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.157" Dia (4.00mm) Height - Seated (Max): 0.240" (6.10mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Description
Capacitance: 10µF
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Size / Dimension: 0.157" Dia (4.00mm)
Voltage Rating: 16V
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Surface Mount Land Size: 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Impedance: 1.35 Ohm
Height - Seated (Max): 0.240" (6.10mm)
Ripple Current: 41mA