16TZV220M6.3X8
CAP ALUM 220UF 16V 20% SMD
product image
16TZV220M6.3X8 Picture
SeekIC No. : 002906434 Detail
16TZV220M6.3X8: CAP ALUM 220UF 16V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
16TZV220M6.3X8
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: TZV Manufacturer: Rubycon
Capacitance: 220µF Voltage Rating: 16V
Dimensions : 9.8 mm L x 4 mm W x 3 mm H Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 180mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: 340 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm) Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Capacitance: 220µF
Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Voltage Rating: 16V
Ripple Current: 180mA
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Impedance: 340 mOhm
Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)