172-037-112R021
D-Sub Standard Connectors 37POS Male 5A Steel
product image
172-037-112R021 Picture
SeekIC No. : 002036830 Detail
172-037-112R021: D-Sub Standard Connectors 37POS Male 5A Steel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
172-037-112R021
Mfg:
NorComp
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Positions / Contacts : 37 Number of Rows : 2
Mounting Style : Panel Termination Style : Solder
Gender : Male
Description
Mounting Angle :
Termination Style : Solder
Gender : Male
Number of Rows : 2
Mounting Style : Panel
Number of Positions / Contacts : 37
Parameters:
Technical/Catalog Information172-037-112R021
VendorNorcomp Inc.
CategoryConnectors
Connector TypePlug, Male Pins
Contact FinishGold
Features-
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Mounting TypeThrough Hole
Number of Positions 37
Number of Rows2
TerminationSolder
Contact Finish ThicknessFlash
Connector StyleDB-37
Shell Size4; DC
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 172 037 112R021
172037112R021
3537MA ND
3537MAND
3537MA