1DI200ZP-120-01
product image
1DI200ZP-120-01 Picture
SeekIC No. : 004212380 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1DI200ZP-120-01
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Some absolute maximum ratings of 1DI200ZP-120-01 have been concluded into several points as follow. (1) Its collector to base voltage would be 1200V. (2) Its collector to emitter voltage would be 1200V. (3) Its emitter to base voltage would be 10V. (5) Its collector current would be 200A for DC and would be 400A for 1ms. (6) Its base current would be 12A for DC and would be 24A for 1ms. (7) Its collector power dissipation would be 1400W. (8) Its junction temperature would be +150°C. (9) Its storage temperature range would be from -40°C to +125°C. It should be stressing above those listed in the "absolute maximum ratings" may cause permanent damage to device.
Also some electrical characteristics about 1DI200ZP-120-01. (1) Its collector to base voltage would be min 1200V with condition of Icbo=4mA. (2) Its collector to emitter voltage would be min 1200V with condition of Ic=4mA. (3) Its emitter to base voltage would be min 10V with condition of Iebo=800mA. (4) Its collector cutoff current would be max 4.0mA with condition of Vcbo=1200V. (5) Its emitter cutoff current would be max 800mA with condition of Vebo=10V. (6) Its DC current gain would be min 100 with condition of Ic=200A and Vce=5V. (7) Its collector to emitter saturation voltage would be max 2.8V. (8) Its base to emitter saturation voltage would be max 3.5V. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more information about 1DI200ZP-120-01 please contact us for details. Thank you!