1MBI600NN-060
product image
1MBI600NN-060 Picture
SeekIC No. : 004212561 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1MBI600NN-060
Description
Features:
• Square RBSOA
• Low Saturation Voltage
• Less Total Power Dissipation
• Improved FWD Characteristic
• Minimized Internal Stray Inductance
• Overcurrent Limiting Function (~3 Times Rated Current)
Application
• High Power Switching
• A.C. Motor Controls
• D.C. Motor Controls
• Uninterruptible Power Supply
Specifications
Items Symbols Ratings Units
Collector-Emitter Voltage VCES 600 V
Gate -Emitter Voltage VGES ± 20 V
Collector
Current
Continuous IC 600 A
1ms IC PULSE 1200
Continuous -IC 600
1ms -IC PULSE 1200
Max. Power Dissipation PC 2000 W
Operating Temperature Tj +150
Storage Temperature Tstg -40 ~ +125
Isolation Voltage A.C. 1min. Vis 2500 V
Screw Torque Mounting *1 3.5 Nm