1N4004-TP
Rectifiers Vr/400V Io/1A
product image
1N4004-TP Picture
SeekIC No. : 00170045 Detail
1N4004-TP: Rectifiers Vr/400V Io/1A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1N4004-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.1 V
Recovery Time : 2000 ns Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-41
Packaging : Reel
Description
Forward Voltage Drop : 1.1 V
Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A
Packaging : Reel
Configuration : Single
Reverse Current IR : 5 uA
Package / Case : DO-41
Reverse Voltage : 400 V
Recovery Time : 2000 ns
Parameters:
Technical/Catalog Information1N4004-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
Reverse Recovery Time (trr)2s
Current - Reverse Leakage @ Vr5A @ 400V
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)