1N4004/54
RECTIFIER 1 AMP 400V DO-41
product image
1N4004/54 Picture
SeekIC No. : 003428826 Detail
1N4004/54: RECTIFIER 1 AMP 400V DO-41
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1N4004/54
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Frequency : 24 GHz
Manufacturer: Vishay General Semiconductor Diode Type: Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V Current - Average Rectified (Io): 1A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): - Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1V @ 1A
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): -
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5µA @ 400V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial Supplier Device Package: DO-204AL (DO-41)
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Diode Configuration: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: Vishay General Semiconductor
Current - Average Rectified (Io): 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1V @ 1A
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): -
Capacitance @ Vr, F: -
Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package: DO-204AL (DO-41)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5µA @ 400V