1N4004G-T
Rectifiers 1.0A 400V
product image
1N4004G-T Picture
SeekIC No. : 00169602 Detail
1N4004G-T: Rectifiers 1.0A 400V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1N4004G-T
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1 V
Recovery Time : 2000 ns Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-41
Packaging : Reel
Description
Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A
Packaging : Reel
Configuration : Single
Reverse Current IR : 5 uA
Package / Case : DO-41
Reverse Voltage : 400 V
Forward Voltage Drop : 1 V
Recovery Time : 2000 ns
Parameters:
Technical/Catalog Information1N4004G-T
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
Reverse Recovery Time (trr)2s
Current - Reverse Leakage @ Vr5A @ 400V
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole, Axial
Package / CaseDO-41, Axial
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz