1N4004RLG
Rectifiers 400V 1A Standard
product image
1N4004RLG Picture
SeekIC No. : 00168321 Detail
1N4004RLG: Rectifiers 400V 1A Standard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1N4004RLG
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.1 V
Forward Continuous Current : 1 A Max Surge Current : 30 A
Reverse Current IR : 10 uA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DO-41 Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Forward Voltage Drop : 1.1 V
Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A
Packaging : Reel
Configuration : Single
Package / Case : DO-41
Reverse Voltage : 400 V
Reverse Current IR : 10 uA
Parameters:
Technical/Catalog Information1N4004RLG
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 400V
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)