1N5231BDO35
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO-35
product image
1N5231BDO35 Picture
SeekIC No. : 003426320 Detail
1N5231BDO35: DIODE ZENER 5.1V 500MW DO-35
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1N5231BDO35
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Commercial Components Group
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 5.1V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5µA @ 2V Emitter- Base Voltage VEBO : - 3 V
Tolerance: ±5% Power - Max: 500mW
Impedance (Max) (Zzt): 17 Ohm Mounting Type: Through Hole
Package / Case: DO-204AH, DO-35, Axial Supplier Device Package: DO-35
Description
Series: -
Tolerance: ±5%
Power - Max: 500mW
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package: DO-35
Impedance (Max) (Zzt): 17 Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 5.1V
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 200mA
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: Microsemi Commercial Components Group
Parameters:
Technical/Catalog Information1N5231BDO35
VendorMicrosemi
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)17 Ohm
Tolerance±5%
Mounting TypeThrough Hole, Axial
Package / CaseDO-35, Axial
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 175°C