1PS10SB82
Features: · Low forward voltage· Low diode capacitance· Leadless ultra small plastic package(1.0 mm ´ 0.6 mm ´ 0.5 mm)· Boardspace 1.17 mm2 (approx. 10% of SOT23)· Power dissipation comparable to SOT23.Application` UHF mixers` Sampling circuits` Modulators` Phase detectors` Mobile comm...
product image
1PS10SB82 Picture
SeekIC No. : 004214030 Detail
1PS10SB82: Features: · Low forward voltage· Low diode capacitance· Leadless ultra small plastic package(1.0 mm ´ 0.6 mm ´ 0.5 mm)· Boardspace 1.17 mm2 (approx. 10% of SOT23)· Power dissipation comp...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1PS10SB82
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· Low forward voltage
· Low diode capacitance
· Leadless ultra small plastic package(1.0 mm ´ 0.6 mm ´ 0.5 mm)
· Boardspace 1.17 mm2 (approx. 10% of SOT23)
· Power dissipation comparable to SOT23.
Application
` UHF mixers
` Sampling circuits
` Modulators
` Phase detectors
` Mobile communication, digital (still) cameras, PDA's andPCMCIA cards.
Specifications
SYMBOL PARAMETER MIN. MAX. UNIT
VR continuous reverse voltage - 15 V
IF continuous forward current - 30 mA
Tstg storage temperature -65 +150 °C
Tj junction temperature - 150 °C