1PS10SB63
Features: · Very low diode capacitance· Low forward voltage· Leadless ultra small plastic package (1.0 mm ×0.6 mm ×0.5 mm)· Boardspace 1.17 mm2 (approx. 10% of SOT23)· Power dissipation comparable to SOT23.Application` Ultra high-speed switching` High frequency detection` Zero bias detection` Mobi...
product image
1PS10SB63 Picture
SeekIC No. : 004214029 Detail
1PS10SB63: Features: · Very low diode capacitance· Low forward voltage· Leadless ultra small plastic package (1.0 mm ×0.6 mm ×0.5 mm)· Boardspace 1.17 mm2 (approx. 10% of SOT23)· Power dissipation comparable t...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1PS10SB63
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· Very low diode capacitance
· Low forward voltage
· Leadless ultra small plastic package (1.0 mm ×0.6 mm ×0.5 mm)
· Boardspace 1.17 mm2 (approx. 10% of SOT23)
· Power dissipation comparable to SOT23.
Application
` Ultra high-speed switching
` High frequency detection
` Zero bias detection
` Mobile communication, digital (still) cameras, PDA's and PCMCIA cards.
Specifications
PARAMETER SYMBOL CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
Continuous reverse voltage VR   - 5 V
Continuous forward current IF   - 20 mA
repetitive peak forward current IFRM tp 1 ms; = 0.25 - 400 mA
non-repetitive peak forward current IFSM tp = 8.3 ms half sinewave;
JEDEC method
- 550 mA