1.5KE68CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 68V Bidirect
product image
1.5KE68CA Picture
SeekIC No. : 00227882 Detail
1.5KE68CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 68V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE68CA
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 121 V
Operating Voltage : 58.1 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 64.6 V Termination Style : Axial
Peak Surge Current : 83 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 1550 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Axial
Clamping Voltage : 121 V
Operating Voltage : 58.1 V
Breakdown Voltage : 64.6 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Peak Surge Current : 83 A
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Package / Case : DO-201
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 1550 pF
Specifications
Part Number 1.5KE68CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 58.1
Breakdown Voltage VBR Min 64.6
Breakdown Voltage VBR Max 71.4
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 92
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE68CA
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown64.6V