1.5KE75ARL4G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 75V 1500W Unidirectional
product image
1.5KE75ARL4G Picture
SeekIC No. : 00240085 Detail
1.5KE75ARL4G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 75V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE75ARL4G
Mfg:
ON Semiconductor
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 103 V
Operating Voltage : 64.1 V Package / Case : Case 41A-04
Breakdown Voltage : 71.3 V Termination Style : Axial
Peak Surge Current : 14.6 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 175 C Minimum Operating Temperature : - 65 C
Packaging : Reel
Description
Channels :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Termination Style : Axial
Clamping Voltage : 103 V
Operating Voltage : 64.1 V
Breakdown Voltage : 71.3 V
Peak Surge Current : 14.6 A
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : Case 41A-04
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE75ARL4G
VendorON Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseAxial
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown71.3V