1.5KE8.2AG
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.2V 1500W Unidirectional
product image
1.5KE8.2AG Picture
SeekIC No. : 00249498 Detail
1.5KE8.2AG: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.2V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE8.2AG
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 12.1 V
Operating Voltage : 7.02 V Package / Case : Case 41A-04
Breakdown Voltage : 7.79 V Peak Surge Current : 124 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Bulk
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Bulk
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : Case 41A-04
Clamping Voltage : 12.1 V
Operating Voltage : 7.02 V
Breakdown Voltage : 7.79 V
Peak Surge Current : 124 A
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE8.2AG
VendorON Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseAxial
PackagingBulk
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.02V
Voltage - Breakdown7.79V