203CMQ080
DIODE SCHOTTKY 80V 100A TO-244AB
product image
203CMQ080 Picture
SeekIC No. : 004130053 Detail
203CMQ080: DIODE SCHOTTKY 80V 100A TO-244AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
203CMQ080
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 860mV @ 100A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 3mA @ 80V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 100A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 80V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: TO-244AB Supplier Device Package: TO-244AB
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 100A
Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Packaging: Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 80V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 860mV @ 100A
Package / Case: TO-244AB
Supplier Device Package: TO-244AB
Current - Reverse Leakage @ Vr: 3mA @ 80V
Features:
Specifications
Description
The 203CMQ080 has six features.The first one is 175 TJ operation.The second one is center tap module-isolated base.The third one is high purity, high temperature epoxy encapsulation for enhanced mechanical strength and moisture resistance.The fourth one is low forward voltage drop.The fifth one is high frequency operation.The sixth one is guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability.The 203CMQ080 has some absolute maximum ratings.When parameter is IF(AV) Max. average forward (Per Leg) current(Per Device),the limits is 100,the units is A,the condition is 50% duty cycle @ TC = 110, square wave form.When 203CMQ080's parameter is IF(AV) Max. average forward (Per Leg) current(Per Device),the limits is 200,the units is A,the condition is 50% duty cycle @ TC = 110, square wave form.When parameter is EAS non-repetitive avalanche energy,the limits is 15,the units is mJ,the condition is TJ = 25, IAS=1 Amps,L=30 mH.When parameter is IAR repetitive avalanche current,the limits is 1,the units is A,the condition is current decaying linearly to zero in 1 sec frequency limited by TJ max. VA = 1.5 x VR typical.