203CMQ100
DIODE SCHOTTKY 100V 100A TO244AB
product image
203CMQ100 Picture
SeekIC No. : 004130054 Detail
203CMQ100: DIODE SCHOTTKY 100V 100A TO244AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
203CMQ100
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 860mV @ 100A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 3mA @ 100V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 100A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: TO-244AB Supplier Device Package: TO-244AB
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 100A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100V
Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Packaging: Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr: 3mA @ 100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 860mV @ 100A