2225HC222KA11A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 3KVolts 2200pF 10%
product image
2225HC222KA11A Picture
SeekIC No. : 00872220 Detail
2225HC222KA11A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 3KVolts 2200pF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
2225HC222KA11A
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 2200 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 3 KVolts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 2225 Case Code - mm : 5763
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : High Voltage MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Capacitance : 2200 pF
Product : High Voltage MLCCs
Voltage Rating : 3 KVolts
Case Code - in : 2225
Case Code - mm : 5763
Parameters:
Technical/Catalog Information2225HC222KA11A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2200pF
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Tolerance±10%
Package / Case2225 (5664 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C