252B203B60NB
POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH
product image
252B203B60NB Picture
SeekIC No. : 003619382 Detail
252B203B60NB: POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
252B203B60NB
Quick Details
Series: 252 Manufacturer: CTS Electrocomponents
Resistance (Ohms): 20k Power (Watts): 0.01W
Tolerance: ±20% Adjustment Type: Top Adjustment
Rotation Angle: 60° Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Square - 0.815" L x 0.807" W x 0.480" H (20.70mm x 20.50mm x 12.19mm) Package / Case : MQFP
Description
Series: 252
Manufacturer: CTS Electrocomponents
Power (Watts): 0.01W
Tolerance: ±20%
Adjustment Type: Top Adjustment
Rotation Angle: 60°
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Square - 0.815" L x 0.807" W x 0.480" H (20.70mm x 20.50mm x 12.19mm)
Packaging: Bulk
Resistance (Ohms): 20k
Parameters:
Technical/Catalog Information252B203B60NB
VendorCTS Electrocomponents
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms20.0K
Power (Watts)0.01W
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%
Mounting TypeThrough Hole
Rotation Angle60°