25AA010AT-I/MS
EEPROM 1K 128X8 1.8V SER EE IND
product image
25AA010AT-I/MS Picture
SeekIC No. : 00457464 Detail
25AA010AT-I/MS: EEPROM 1K 128X8 1.8V SER EE IND
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
25AA010AT-I/MS
Mfg:
Microchip Technology
Quick Details
Memory Size : 1 Kbit Organization : 128 x 8
Data Retention : 200 Years Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Maximum Operating Current : 5 mA Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : MSOP
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Current : 5 mA
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Data Retention : 200 Years
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Package / Case : MSOP
Memory Size : 1 Kbit
Organization : 128 x 8
Parameters:
Technical/Catalog Information25AA010AT-I/MS
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case8-MSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C