25AA160BT-I/MS
EEPROM 2kx8 32B - 1.8V
product image
25AA160BT-I/MS Picture
SeekIC No. : 00456981 Detail
25AA160BT-I/MS: EEPROM 2kx8 32B - 1.8V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
25AA160BT-I/MS
Quick Details
Memory Size : 16 Kbit Organization : 2 K x 8
Data Retention : 200 Years Maximum Clock Frequency : 3 MHz
Maximum Operating Current : 6 mA Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : MSOP
Description
Memory Size : 16 Kbit
Data Retention : 200 Years
Organization : 2 K x 8
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Package / Case : MSOP
Maximum Clock Frequency : 3 MHz
Maximum Operating Current : 6 mA
Parameters:
Technical/Catalog Information25AA160BT-I/MS
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI, 3-Wire Serial
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C