25LC080A-E/MSG
EEPROM 1kx8 - 2.5V 16B Extended Temp
product image
25LC080A-E/MSG Picture
SeekIC No. : 00459433 Detail
25LC080A-E/MSG: EEPROM 1kx8 - 2.5V 16B Extended Temp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
25LC080A-E/MSG
Mfg:
Microchip Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Memory Size : 8 Kbit Organization : 1 K x 8
Data Retention : 200 Years (Min) Maximum Clock Frequency : 5 MHz
Maximum Operating Current : 6 mA Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : MSOP
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : MSOP
Data Retention : 200 Years (Min)
Maximum Clock Frequency : 5 MHz
Memory Size : 8 Kbit
Organization : 1 K x 8
Maximum Operating Current : 6 mA