2920L200/24DR
PTC Resettable Fuses 24V 2920 2A POLYFUSE
product image
2920L200/24DR Picture
SeekIC No. : 00685647 Detail
2920L200/24DR: PTC Resettable Fuses 24V 2920 2A POLYFUSE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
2920L200/24DR
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 2 A Trip Current : 4 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.125 Ohms
Maximum Voltage DC : 24 V Package / Case : 2920 (7351 metric)
Termination Style : SMD/SMT Mounting Style : SMD/SMT
Description
Maximum Voltage DC : 24 V
Termination Style : SMD/SMT
Mounting Style : SMD/SMT
Hold Current : 2 A
Trip Current : 4 A
Current Rating (Max) : 40 A
Package / Case : 2920 (7351 metric)
Resistance : 0.125 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information2920L200/24DR
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / Case2920
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Hold (Ih) (Max)2A
Current - Trip (It)4A
Current - Max40A
Voltage - Max24V
Time to Trip5s
R Min/Max0.050 ~ 0.125 Ohm