293D476X5016D2TE3
CAP TANT 47UF 16V 5% 2917
product image
293D476X5016D2TE3 Picture
SeekIC No. : 002978435 Detail
293D476X5016D2TE3: CAP TANT 47UF 16V 5% 2917
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
293D476X5016D2TE3
Quick Details
Series: TANTAMOUNT® 293D Manufacturer: Vishay Sprague
Capacitance: 47µF Maximum Limiting Voltage : 3.5 V
Voltage - Rated: 16V Tolerance: ±5%
ESR (Equivalent Series Resistance): 700 mOhm Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 2917 (7343 Metric) Size / Dimension: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max): 0.122" (3.10mm) Lead Spacing: -
Manufacturer Size Code: D Features: General Purpose
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Lead Spacing: -
Features: General Purpose
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Series: TANTAMOUNT® 293D
Manufacturer: Vishay Sprague
Capacitance: 47µF
ESR (Equivalent Series Resistance): 700 mOhm
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max): 0.122" (3.10mm)
Manufacturer Size Code: D
Tolerance: ±5%