2ED020I12-F
IC DRIVER IGBT 2-CHAN PDSO-18-1
product image
2ED020I12-F Picture
SeekIC No. : 003565735 Detail
2ED020I12-F: IC DRIVER IGBT 2-CHAN PDSO-18-1
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
2ED020I12-F
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Infineon Technologies
Configuration: Half Bridge Type: -
Input Type: Non-Inverting Operating Supply Voltage : 3 V to 5.5 V
Delay Time: 85ns Current - Peak: 1A
On-State Resistance: - Current - Output / Channel: -
Number of Configurations: 1 Current - Peak Output: -
Number of Outputs: 2 High Side Voltage - Max (Bootstrap): 1200V
Voltage - Supply: 14 V ~ 18 V Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 18 leads
Supplier Device Package: PG-DSO-18
Description
Series: -
Type: -
On-State Resistance: -
Current - Output / Channel: -
Current - Peak Output: -
Number of Outputs: 2
Mounting Type: Surface Mount
Number of Configurations: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Input Type: Non-Inverting
Current - Peak: 1A
Configuration: Half Bridge
Packaging: Tape & Reel (TR)
Delay Time: 85ns
High Side Voltage - Max (Bootstrap): 1200V
Manufacturer: Infineon Technologies
Voltage - Supply: 14 V ~ 18 V
Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 18 leads
Features:
• Floating high side driver
• Under-voltage lockout for both channels
• 3.3 V and 5 V TTL compatible inputs
• CMOS Schmitt-triggered inputs with internal pull-down
• CMOS Schmitt-triggered shutdown with internal pull-up
• Non-inverting inputs
• Interlocking inputs
• Dedicated shutdown input with internal pull-up
• IEC compliant (pending)
• UL recognized (pending)
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Symbol Limit values Unit Remark
min. max.
High side ground VGNDH -1200 1200 V
High side supply voltage VVSH -0.3 20 V 1)
High side gate driver output VOutH -0.3 VVSH + 0.3 V 1)
Low side ground VGNDL -0.3 5.3 V
Low side supply voltage VVSL -0.3 20 V 2)
Low side gate driver output VOutL -0.3 VVSL + 0.3 V 3)
Logic input voltages
(InH, InL, /SD)
VIn -0.3 5.3 V
OP input voltages
(OP-, OP+)
VOP -0.3 5.3 V 4)
OP output voltage VOPO -0.3 5.3 V
CP input voltages
(CP-, CP+)
VCP -0.3 5.3 V 4)
CP output voltage V/CPO -0.3 5.3 V
CP output max. sink current I/CPO - 5 mA
High side ground, voltage transient dVGNDH/dt -50 50 V/ns
Package power dissipation
@TA=25°C
PD - 2 W 5)
Thermal resistance (both chips
active), junction to ambient
RTHJA - 60 K/W 6)
Thermal resistance (high side
chip), junction to ambient
RTHJA(HS) - 110 K/W 6)
Thermal resistance (low side
chip), junction to ambient
RTHJA(LS) - 110 K/W 6)
Junction temperature TJ - 150
Storage temperature TS -55 150
1) with reference to high side GNDH
2) with reference to both GND and GNDL
3) with reference to low side ground GNDL
4) please note the different specifications for the operating range
5) considering RTHJA = 60 K/W, e.g. both chips active
6) device soldered to reference PCB without cooling area
Description
The 2ED020I12-F is a high voltage, high speed power IGBT and MOSFET driver of the eupec EiceDRIVER™ family with interlocking high and low side referenced output channels. The floating high side driver may be supplied directly or by means of a bootstrap diode and capacitor. In addition to the logic input of each driver the 2ED020I12-F is equipped with a dedicated shutdown input. All logic inputs are compatible with 3.3 V and 5 V TTL. The output drivers feature a high pulse current buffer stage designed for minimum driver cross-conduction. Propagation delays are matched to simplify use in high frequency applications.
Both drivers are designed to drive an n-channel power IGBT or MOSFET which operates up to 1200 V for 2ED020I12-F. In addition, a general purpose operational amplifier and a general purpose comparator are provided, which may be used e.g. for current measurement or over current detection.
Parameters:
Technical/Catalog Information2ED020I12-F
VendorInfineon Technologies
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Supply14 V ~ 18 V
Current - Peak1A
Delay Time85ns
Package / CaseDSO-20 (18 Leads)
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs2
Input TypeNon-Inverting
Number of Configurations1