3006P-1-500
Trimmer Resistors - Through Hole 50ohm 3/4" 10% Sealed Multi Turn
product image
3006P-1-500 Picture
SeekIC No. : 001271867 Detail
3006P-1-500: Trimmer Resistors - Through Hole 50ohm 3/4" 10% Sealed Multi Turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3006P-1-500
  • Qty
  • 0~15
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : Multi Turn Taper : Linear
Resistance : 50 Ohms Termination Style : Radial
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt) Tolerance : 10 %
Description
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product : Trimmers
Number of Turns : Multi Turn
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Resistance : 50 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information3006P-1-500
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms50.0
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Temperature Coefficient±100ppm/°C