3006Y-1-501LF
Trimmer Resistors - Through Hole 500ohm 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
product image
3006Y-1-501LF Picture
SeekIC No. : 001266390 Detail
3006Y-1-501LF: Trimmer Resistors - Through Hole 500ohm 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3006Y-1-501LF
Number of Turns : 15 Taper : Linear
Resistance : 500 Ohms Termination Style : Radial
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt) Tolerance : 10 %
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Product : Trimmers
Resistance : 500 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information3006Y-1-501LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms500
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%