3009P-1-101
Trimmer Resistors - Through Hole 100ohms 10% 3/4inch rectangular
product image
3009P-1-101 Picture
SeekIC No. : 001270982 Detail
3009P-1-101: Trimmer Resistors - Through Hole 100ohms 10% 3/4inch rectangular
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3009P-1-101
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~20
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : Multi Turn Taper : Linear
Resistance : 100 Ohms Termination Style : Radial
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt) Tolerance : 10 %
Description
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product : Trimmers
Number of Turns : Multi Turn
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Resistance : 100 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information3009P-1-101
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.350" H (19.05mm x 4.83mm x 8.98mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%