3009P-1-502LF
Trimmer Resistors - Through Hole 5Kohms 10% 3/4inch rectangular
product image
3009P-1-502LF Picture
SeekIC No. : 001265588 Detail
3009P-1-502LF: Trimmer Resistors - Through Hole 5Kohms 10% 3/4inch rectangular
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3009P-1-502LF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Resistance : 5 KOhms Termination Style : Radial
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt) Tolerance : 10 %
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Number of Turns : Multi Turn
Resistance : 5 KOhms
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Parameters:
Technical/Catalog Information3009P-1-502LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms5.00K
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.350" H (19.05mm x 4.83mm x 8.98mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%