301CNQ035
DIODE SCHOTTKY 35V 300A TO-244AB
product image
301CNQ035 Picture
SeekIC No. : 004129786 Detail
301CNQ035: DIODE SCHOTTKY 35V 300A TO-244AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
301CNQ035
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900mV @ 300A Current - Reverse Leakage @ Vr: 10mA @ 35V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 300A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 35V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: TO-244AB Supplier Device Package: TO-244AB
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Packaging: Bulk
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 300A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 35V
Package / Case: TO-244AB
Supplier Device Package: TO-244AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900mV @ 300A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 10mA @ 35V