30CTQ060-1
Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amp 60 Volt Common Cathode
product image
30CTQ060-1 Picture
SeekIC No. : 00193758 Detail
30CTQ060-1: Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amp 60 Volt Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30CTQ060-1
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 1000 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.82 V
Maximum Reverse Leakage Current : 800 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-262
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 30 A
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Package / Case : TO-262
Peak Reverse Voltage : 60 V
Configuration : Dual Common Cathode
Forward Voltage Drop : 0.82 V
Max Surge Current : 1000 A