30R090UPR
PTC Resettable Fuses 30V POLYFUSE .900A RADIAL LEADS
product image
30R090UPR Picture
SeekIC No. : 00685854 Detail
30R090UPR: PTC Resettable Fuses 30V POLYFUSE .900A RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R090UPR
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 0.9 A Trip Current : 1.8 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.22 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Trip Current : 1.8 A
Resistance : 0.22 Ohms
Hold Current : 0.9 A
Parameters:
Technical/Catalog Information30R090UPR
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Current - Hold (Ih) (Max)900mA
Current - Trip (It)1.8A
Current - Max40A
Voltage - Max30V
Time to Trip5.9s
R Min/Max0.070 ~ 0.220 Ohm