30R090-PB
PTC Resettable Fuses 30V .9A-HD 40A MAX
product image
30R090-PB Picture
SeekIC No. : 00687283 Detail
30R090-PB: PTC Resettable Fuses 30V .9A-HD 40A MAX
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R090-PB
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Hold Current : 0.9 A Trip Current : 1.8 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.22 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Description
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Trip Current : 1.8 A
Resistance : 0.22 Ohms
Hold Current : 0.9 A