30R110UU
PTC Resettable Fuses 30V POLYFUSE 1.10A RADIAL LEADS
product image
30R110UU Picture
SeekIC No. : 00686243 Detail
30R110UU: PTC Resettable Fuses 30V POLYFUSE 1.10A RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R110UU
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 1.1 A Trip Current : 2.2 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.17 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Hold Current : 1.1 A
Current Rating (Max) : 40 A
Trip Current : 2.2 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.17 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information30R110UU
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Current - Hold (Ih) (Max)1.1A
Current - Trip (It)2.2A
Current - Max40A
Voltage - Max30V
Time to Trip6.6s
R Min/Max0.050 ~ 0.170 Ohm