30R250UPR
PTC Resettable Fuses 30V 2.50A RADIAL LEADS
product image
30R250UPR Picture
SeekIC No. : 00685651 Detail
30R250UPR: PTC Resettable Fuses 30V 2.50A RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R250UPR
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 2.5 A Trip Current : 5 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.07 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Trip Current : 5 A
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.07 Ohms
Hold Current : 2.5 A
Parameters:
Technical/Catalog Information30R250UPR
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Current - Hold (Ih) (Max)2.5A
Current - Trip (It)5A
Current - Max40A
Voltage - Max30V
Time to Trip10.3s
R Min/Max0.020 ~ 0.070 Ohm