30R250-PB
PTC Resettable Fuses 30V 2.5A-HD 40A MAX
product image
30R250-PB Picture
SeekIC No. : 00689018 Detail
30R250-PB: PTC Resettable Fuses 30V 2.5A-HD 40A MAX
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R250-PB
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Hold Current : 2.5 A Trip Current : 5 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.07 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Description
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Trip Current : 5 A
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.07 Ohms
Hold Current : 2.5 A