30R300UU
PTC Resettable Fuses 30V POLYFUSE 3A RADIAL LEADS
product image
30R300UU Picture
SeekIC No. : 00686068 Detail
30R300UU: PTC Resettable Fuses 30V POLYFUSE 3A RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R300UU
Quick Details
Hold Current : 3 A Trip Current : 6 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.08 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Current Rating (Max) : 40 A
Resistance : 0.08 Ohms
Hold Current : 3 A
Trip Current : 6 A
Parameters:
Technical/Catalog Information30R300UU
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Current - Hold (Ih) (Max)3A
Current - Trip (It)6A
Current - Max40A
Voltage - Max30V
Time to Trip10.8s
R Min/Max0.020 ~ 0.080 Ohm