30R500UMR
PTC Resettable Fuses 30V POLYFUSE 5A RADIAL LEADS
product image
30R500UMR Picture
SeekIC No. : 00685905 Detail
30R500UMR: PTC Resettable Fuses 30V POLYFUSE 5A RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R500UMR
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 5 A Trip Current : 10 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.05 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Resistance : 0.05 Ohms
Hold Current : 5 A
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Trip Current : 10 A
Parameters:
Technical/Catalog Information30R500UMR
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Current - Hold (Ih) (Max)5A
Current - Trip (It)10A
Current - Max40A
Voltage - Max30V
Time to Trip14.5s
R Min/Max0.010 ~ 0.050 Ohm