30R700UMR
PTC Resettable Fuses PTC 30V 7A POLY RADIAL LEADS
product image
30R700UMR Picture
SeekIC No. : 00685803 Detail
30R700UMR: PTC Resettable Fuses PTC 30V 7A POLY RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R700UMR
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 7 A Trip Current : 14 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.03 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Hold Current : 7 A
Trip Current : 14 A
Resistance : 0.03 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information30R700UMR
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Current - Hold (Ih) (Max)7A
Current - Trip (It)14A
Current - Max40A
Voltage - Max30V
Time to Trip17.5s
R Min/Max0.005 ~ 0.030 Ohm