3224W-1-103E
Trimmer Resistors - SMD 4mm 10Kohms 10% Square Cermet Sealed
product image
3224W-1-103E Picture
SeekIC No. : 001262232 Detail
3224W-1-103E: Trimmer Resistors - SMD 4mm 10Kohms 10% Square Cermet Sealed
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3224W-1-103E
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : 11 Element Type : Cermet
Taper : Linear Resistance : 10 KOhms
Voltage Rating : 300 Volts Termination Style : SMD/SMT
Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt) Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Description
Number of Turns : 11
Element Type : Cermet
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Product Type : Multiturn
Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt)
Taper : Linear
Product : Trimmers
Voltage Rating : 300 Volts
Resistance : 10 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3224W-1-103E
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of Turns11
Package / CaseSquare - 0.190" L x 0.139" W x 0.200" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeSurface Mount
Resistive MaterialCermet
Taper-
PackagingTape & Reel (TR)
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3224W 1 103E
3224W1103E
3224W 103ETR ND