3250W-1-501
Trimmer Resistors - Through Hole 500ohms 5% Square Sealed
product image
3250W-1-501 Picture
SeekIC No. : 001265035 Detail
3250W-1-501: Trimmer Resistors - Through Hole 500ohms 5% Square Sealed
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3250W-1-501
Resistance : 500 Ohms Termination Style : Radial
Power Rating : 1 Watt Tolerance : 5 %
Number of Turns : Multi Turn
Resistance : 500 Ohms
Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 5 %
Parameters:
Technical/Catalog Information3250W-1-501
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms500
Power (Watts)1W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.500" L x 0.500" W x 0.220" H (12.70mm x 12.70mm x 5.59mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±5%
Mounting TypeThrough Hole
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Taper-
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3250W 1 501
3250W1501
3250W 501 ND
3250W501ND
3250W-501