3250W-1-502
Trimmer Resistors - Through Hole 5Kohms 5% Square Sealed
product image
3250W-1-502 Picture
SeekIC No. : 001265061 Detail
3250W-1-502: Trimmer Resistors - Through Hole 5Kohms 5% Square Sealed
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3250W-1-502
Resistance : 5 KOhms Termination Style : Radial
Power Rating : 1 Watt Tolerance : 5 %
Number of Turns : Multi Turn
Resistance : 5 KOhms
Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 5 %
Parameters:
Technical/Catalog Information3250W-1-502
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms5.00K
Power (Watts)1W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.500" L x 0.500" W x 0.220" H (12.70mm x 12.70mm x 5.59mm)
PackagingTube
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±5%
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3250W 1 502
3250W1502
3250W 502 ND
3250W502ND
3250W-502