3302W-3-102E
Trimmer Resistors - SMD 2mm 1K 25% Open Frame
product image
3302W-3-102E Picture
SeekIC No. : 001262470 Detail
3302W-3-102E: Trimmer Resistors - SMD 2mm 1K 25% Open Frame
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3302W-3-102E
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Single Turn
Element Type : Cermet Resistance : 1 KOhms
Termination Style : SMD/SMT Power Rating : 150 mWatts
Tolerance : 25 %
Description
Number of Turns :
Voltage Rating :
Taper :
Temperature Coefficient :
Element Type : Cermet
Termination Style : SMD/SMT
Product Type : Single Turn
Product : Trimmers
Resistance : 1 KOhms
Power Rating : 150 mWatts
Tolerance : 25 %
Description
The 3302W-3-102E belongs to the  3302 series.It is a 3302-2 mm square trimming potentiometer.It has some features as follows.(1) single-turn cermet/open frame; (2) recommended for reflow processing; (3) rotor design compatible with automatic adjustment equipment; (4) supplied in 8 mm embossed tape,compatible with automatic assembly equipment; (5) 2 mm size meets EIA/EIAJ standard trimmer footprint; (6) RoHS compliant-see processing information on lead free surface mount trimmers.
What comes next is electrical characters of 3302W-3-102E.(1): standard resistance range is from 200 ohms to 1 megohms; (2): resistance tolerance is ±25 % std; (3): the maximum contact resistance variation is 5 %; (4): absolute minimum resistance is 20 ohms; (5): adjustment angle which is 260 °±20 °nom; (6): the maximum power rating is 50 V at 70 ; (7): temperature range is from -40  to 85; (8): temperature coefficient is ±250pmm/.