3329P-1-501
product image
3329P-1-501 Picture
SeekIC No. : 001267662 Detail
3329P-1-501: Trimmer Resistors - Through Hole 1/4"RND 500OHMS 10% 0.5WATTS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3329P-1-501
Taper : Linear Resistance : 500 Ohms
Termination Style : SMD/SMT Power Rating : 200 mWatts
Tolerance : 25 %
Description
Number of Turns :
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Product Type : Single Turn
Resistance : 500 Ohms
Termination Style : SMD/SMT
Power Rating : 200 mWatts
Tolerance : 25 %
Parameters:
Technical/Catalog Information3329P-1-501
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of TurnsSingle
Package / CaseRound - 0.250" Dia x 0.229" H (6.35mm x 5.82mm)
PackagingTube
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%