3329S-1-203LF
Trimmer Resistors - Through Hole 1/4"RND 20K 10% 0.5WATTS
product image
3329S-1-203LF Picture
SeekIC No. : 001265985 Detail
3329S-1-203LF: Trimmer Resistors - Through Hole 1/4"RND 20K 10% 0.5WATTS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3329S-1-203LF
Resistance : 20 KOhms Termination Style : SMD/SMT
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt) Tolerance : 10 %
Description
Number of Turns :
Taper :
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Tolerance : 10 %
Product : Trimmer Resistors - Single Turn
Product Type : Single Turn
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Termination Style : SMD/SMT
Resistance : 20 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3329S-1-203LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms20.0K
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.260" L x 0.240" W x 0.330" H (6.60mm x 6.10mm x 8.38mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Temperature Coefficient±100ppm/°C